»Alkohol teratogen in toksin, kar pomeni, da lahko vpliva na razvoj različnih organov in tkiv otroka, odvisno od časa izpostavljenosti med nosečnostjo.«
»Alkohol škodljivo vpliva na razvoj otroka že od samega začetka. V nosečnosti zato ni varnega obdobja za pitje alkohola, ni varne alkoholne pijače in ni varne količine alkohola. Mnogi menijo, da je v času nosečnosti dobro spiti kozarec rdečega vina, a to ne drži. Ravno nasprotno, alkohol je tudi toksičen, rakotvoren in dolgoročno povzroča slabokrvnost.«
»Pomembno je, da partnerji spodbujajo in podpirajo partnerico in se ji pridružijo pri skupni odločitvi, da ne pijeta alkohola že takrat, ko načrtujeta nosečnost in nato skozi celo nosečnost, v nasprotnem primeru lahko škodijo zdravju in dobrobiti svojega še nerojenega otroka.«
»Večina parov ne ve za trenutek, ko zanosi. Od spočetja, veliko preden je nosečnost potrjena, ji lahko alkohol že škodi. Zato je za oba partnerja, če pijeta alkoholne pijače, najbolje, da prenehata piti alkohol, že preden začneta poskušati zanositi, in s tem povečata možnosti za zdravo nosečnost.«
»Danes pomaga osveščati in opozarjati pred posledicami uživanja alkohola med nosečnostjo.«
»Imela je le polovico običajne teže za otroka pri 23. tednu nosečnosti.«
»Najvišja koncentracija alkohola v materinem mleku se pojavi od 30 do 60 minut po zaužitju alkohola. Možgani dojenčkov, ki se še razvijajo, so bolj občutljivi za alkohol kot možgani odraslih. Alkohol v materinem mleku lahko moti otrokove vzorce hranjenja in spanja, povezujejo ga tudi z razvojnimi težavami.«
»Predvsem je tu problem alkohol, različni drugi konflikti npr. glede vzgoje otrok.«
»V prometu je vsakršno pitje alkohola neodgovorno. Tudi v službi za alkohol ni mesta. V družbi in doma pa moramo pomisliti na druge, predvsem na otroke, kaj jim sporočamo s pitjem alkohola.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju